Panorama Miasta

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Mniejszości Niemieckiej Bartoszyc i Okolic z siedzibą w Bartoszycach

Menu :
Strona główna
Zarząd
Historia
Statut
Archiwum wydarzeń
Kontakt
Linki

Aktualności

Jeśli lubisz tańczyć, podróżować, nawiązywać nowe znajomości, poznawać kultury innych narodów, spędzać czas w miłym towarzystwie - przyjdź do nas! Zapraszamy młodzież i dzieci od 10 lat.

Próby odbywają się w każdy czwartek od 16.00 do 18.00 i w co drugą sobotę od 11.00 do 13.00 w świetlicy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej Bartoszyc i Okolic przy ul. Hubalczyków 2 (parter).

Kontakt

Adres:
ul. Hubalczyków 2
11-200 Bartoszyce
Telefon i Fax:
089/762 30 56

Budynek Siedziby


Utworzenie

Komitet założycielski spotkał się w Bartoszycach 8 maja 1991 roku. stowarzyszenie zostało zarejestrowane 25.10.1991 roku. Stowarzyszenie organizowali Heinz Chrosczilewski, Ewa Dąbrowska i Anna Felczak. W organizacji pomógł przedstawiciel Ziomkostwa Powiatu Heinz Schulz. Na pierwsza zebranie założycielskie przybyło 40 osób. Bartoszyce były obecne na zebraniach założycielskich Związku Stowarzyszeń Ludności Niemieckiej w byłych Prusach Wschodnich i przystąpiły do niego bezpośrednio po utworzeniu Związku.

Siedziba

Na początku stowarzyszenie otrzymało własny 4-pokojowy lokal w byłej zbrojowni, późniejszym Urzędzie Skarbowym. Członkowie wyremontowali zaniedbane pomieszczenia swojego domu.

Zarząd

Zarząd składa się z 6 osób wybieranych na 2 lata.

1991 1993 1995 1997 1999
przewodniczący: Anna Felczak Anna Felczak Ewa Jakutowicz Izabela Szulc Izabela Szulc
zastępca: Hans Chróścielewski Hans Chróścielewski Hans Chróścielewski Hans Chróścielewski Wojciech Freitag
sekretarz: Jolanta Wójcinowicz Hildegarda Symonolewicz Izabela Szulc Janusz Górecki Jadwiga Piluk
skarbnik: Ewa Dąbrowska Ewa Dąbrowska Ewa Dąbrowska Ewa Dąbrowska Ewa Dąbrowska
Członkowie

Liczba członków w Bartoszycach od założenia stowarzyszenia rosła do 343 członków, a następnie zmalała do 253. Do stowarzyszenia włączało się wiele młodych osób.

Z życia stowarzyszenia

Przewodnicząca stowarzyszenia Izabela Szulc należy do najmłodszych przewodniczących. Wpływa to na działalność stowarzyszenia, która jest bardzo ożywiona i integruje wielu młodych ludzi. Członkowie spotykają się co najmniej raz w miesiącu, ponadto organizowane są wspólne uroczystości i wycieczki. Stowarzyszenie opiekuje się też aktywnie cmentarzami.

Zespoły

Zespół taneczny powołany został do życia w maju 1994 roku. Z pomysłem utworzenia zespołu wystąpiła pani Karge, a organizacją zajęła się pani Felczak. Dzieci uczyły na początku Jolanta Wójcinowicz i Ewa Dąbrowska. Tancerze zostali od razu zaproszeni do Duderstadt w Niemczech. W 1995 roku pojechali do Berlina i Bonn. W roku 1996 kierownictwo przejęła Danuta Niewęgłowska, a zespół otrzymał nazwę "Saga". Grupa występuje na terenie Polski, Niemiec, Rosji i Litwy. Do zespołu należy około 18 dzieci i młodzieży w wieku od 10 lat wzwyż. Próby odbywają się 2 razy w tygodniu.

Nauczanie języka niemieckiego

Już od 1992 roku odbywają się kursy językowe na wysokim Poziomie dla dorosłych i dzieci.

Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.